“Neml” Karınca anlamındadır..

Tefsir Rivayete Göre Neml suresinin iniş sebebi:

Mekke döneminde inmiştir. 93 âyettir. Sûre, adını, 18. âyette yer alan “en-Neml” kelimesinden almaktadır. Neml, karınca demektir. Sûrede başlıca, Süleyman peygamber ve Sebe’ melikesi, Belkıs kıssası ile Salih ve Lût peygamberler konu edilmekte, ayrıca mü’minlerin kurtuluşa ereceği, İslâm karşıtlarının kötü akıbetleri, öldükten sonra dirilmek ve kıyamet dile getirilmektedir.

 

( Ayet 1, ) Ta-Sîn.

“Hurûf-u mukatta’a” adı verilen bu tür harfler için, Bakara sûresinin ilk âyetinin dipnotuna bakınız.

( Ayet 7. ) Hani Mûsâ ailesine, “Ben bir ateş gördüm, ondan size bir haber, yahut ısınasınız diye bir kor ateş getireceğim” demişti.

Mûsâ peygamber’in bu yolculuğu için ayrıca bakınız: Tâ-Hâ sûresi, âyet 10 ve devamı.

( Ayet 12. ) “Elini koynuna sok; Firavun’a ve onun kavmine gönderilen dokuz mucizeden biri olarak, kusursuz bembeyaz olarak çıksın. Çünkü onlar fasık bir kavimdir.”

Hz. Mûsâ’nın bu mucizesi ile ilgili olarak ayrıca bakınız:Ta-Hâ sûresi, âyet, 22-23.

( Ayet 39. ) Cinlerden bir ifrit

İfrit, “Şeytanî özelliklerde ileri gitmiş, tuttuğunu devirir, güçlü, becerikli, ele avuca sığmaz” demektir. İfade, hem insanlar hem de cinler için kullanılır.

( Ayet 50. )  Onlar bir tuzak kurdular. Farkında değillerken Allah da bir tuzak kurdu.

Âyetteki “Allah’ın tuzak kurması” ifadesi mecâzi olup, “inkârcılara mühlet verip sonra onları ansızın yakalaması”, “inkarcıların inkarlarına ceza ile karşılık vermesi” gibi anlamlar ifade eder.

( Ayet 58. )  Onların üzerine bir yağmur (gibi taş) yağdırdık. (Başlarına gelecekler konusunda) uyarılanların yağmuru ne kötüydü!

Aynı olay için bakınız: Şu’arâ sûresi, âyet, 173.

( Ayet 60. ) Yahut gökleri ve yeri yaratan ve size gökten yağmur indirip, onunla, ağaçlarını sizin yetiştiremeyeceğiniz gönül alıcı güzel bahçeler meydana getiren mi? Allah ile birlikte başka ilah mı var!? Hayır onlar (Allah’a) eş tutan bir kavimdir.

Âyetin son cümlesi, “Hayır onlar hakka sırt çeviren bir kavimdir” şeklinde de tercüme edilebilir.

( Ayet 83. ) Her ümmetten âyetlerimizi yalanlayanlarından bir grubu toplayacağımız ve bunların (topluca hesap yerine) sevk edilecekleri günü hatırla.

Bu âyet şu şekilde de tercüme edilmektedir: “O gün her ümmetten âyetlerimizi yalanlayanları bir grup halinde toplayacağız. Bunlar (topluca hesap yerine) sevk edileceklerdir.”

Neml Suresinin Meali; Uludağ üniversitesi islam Hukuku öğretim üyesi Prof . Dr. Hamdi DÖNDÜREN tarafından hazırlanmıştır ve Ahmed Deniz tarafından okunup seslendirilmiştir. Okuduğunuz Tefsir Rivayet bölümü Diyanet işleri başkanlığı sitesinden alınmıştır. Sesli Neml suresini mp3 formatında Cep telefonunuza indirebilir ayrıca Görüntülü videosunu da bedava bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Cep Telefonu için MP3 Formatında ücretsiz 20. Cüz indir. Bilgisayar için kaliteli Formatta bedava 20. Cüz indir.

 

2 Responses to “Neml Suresi Meali”

  • bu nasıl bir reklam alma anlayışıdır? Böyle bir sitede reklam alımında daha seçici olunması gerekir. tşkler.

    • Bu Siteye Reklam almıyoruz ancak videoların yayınlandığı sitelerden kaynaklı reklamlar gözükmektedir.

Bir Cevap Yazın

Name (*)

E-mail (*)

URI

Message

Kur'an-ı Kerim Mealini Nüzul (Vahiy , indiriliş) Sırasına göre Tek Seferde Eksiksiz Dinle.

Gelişmiş Rastgele Yazılar

Tags

Archives